}

Friday, February 1

BERGAMO FOR BIRTHDAY


You guys! I haven't even told you that Joh gave me 2 tickets to Bergamo city for my birthday. Of course those 2 were me and HIM! What a lovely surprise after our last trip went a bit wrong and was supershort. I was so thankful that he still managed to try again and it worked #bitpersonalstuff:) 

We spent in total 3 nights and 3 days there. Basically in the Lower and Upper City. I loved the warm weather, +9 degrees is WARM, when right now in Estonia we have -10 to -18, brrhhaa :D #COLD. I would like to recommend this city max for 3 days and then move foward to another city in Italy or rent a car. In Bergamo, you should visit food places like Flower Burger and Dolce Vita, both are vegan food places and delicious! Also in town, ride with the funicular and just walk and enjoy. On the last day we also rented bikes, basically just took them on the street and started using them via app. Super fun and easy:) It's weird a bit that you can't ride on the side-ways, you need to know how to ride a bike together with the cars, on the same roads. Luckily, we had no problems with that:) 
I CAN'T WAIT TO FLY AGAIN! LOOOVE IT SO MUCH❤️
__________________________________________________

Ma pole isegi öelnud teile, et Joh kinkis mulle sünnipäevaks 2 piletit Bergamosse, Itaalias. Muidugi olime need kaks mina ja tema :) Milline armas üllatus peale meie eelmise reisi kiiret lõppu ja natukene halba kogemust, olin siiski nii õnnelik, et ta uuesti võimaluse andis ja seekord läks kõik nii hästi! #personal, whoops! 

Kokkuvõttes veetsime Bergamos 3ööd ja 3 päeva. Sellises hotellis nagu Berghotel, mis oli linnast küll natukene kaugemal, aga bussiga 15 minutilise sõidu kaugusel. Nii mõnus oli soojas +9 kraadises linnas jalutada, jaa, Eestiga võrreldes on -18 ja +9 vahel ülimalt suur erinevus :D Ma soovitaksin kindlasti Bergamos külastada Flower Bugerit ja Dolce Vitat, mis on mõlemad vegan söögikohad, väga maitsvad ja mitte ülikallid. Samuti linnas, minge köisraudteega sõitma ja jalutage ning lihtsalt nautige. Viimasel päeval rentisime rattad ka, õigemini võtsime need tänavalt, skännisime oma kasutamise käbi äpp'i sisse ning nautisime linna. Huvitav on see, et kõnniteel ei tohi seal rattaga sõita, seega rentimiseks on vaja teadlikkust kuidas autodega ühel teel liikluses rattaga sõita, meil õnneks sellega probleeme ei olnud:) 

MA EI JÕUA OODATA, ET UUESTI LENDAMA MINNA SAAKS. LEMMIK!!❤️
No comments:

Post a Comment