}

Thursday, October 3

SWEATER WEATHER


When just some weeks ago there was a proper summer weather then now it is freezing cold and fall is finally here. It is time to bring out all of the warm sweaters and cozy jackets. My all time autumn favourite is this orange wool coat from River Island. I think I went back and forth this shop for 3 times, thinking if I should buy it last spring. I am so happy I did it :) 

Since we are leaving to Australia in less than 10 days, I am thinking of selling some of my clothes online, so I have loads of room at home and I think I will bring just some clothes with me in the beginning and find more there. Would you be intrested in such a sale online? Should I publish them on my blog or on some site like yaga or basaar?

_________________________________

Kui mõned nädalad tagasi oli korralik suveilm, siis nüüd on kõik täielikult pöördunud. Sügis on kohal ja on aeg kõige soojemad kampsunid ja mõnusamad mantlid välja tuua. Mu kõige lemmikum sügismantel on see River Islandi oranz mantel, mida te paljudel fotodel näinud olete. Ma käisin vist 3 korda edasi tagasi poe vahelt eelmine talv ja mõtlesin, kas ostan. Ma olen nii tänulik, et selle mantliga sealt poest ikka välja ka tulin :) 

Kuna me lähme juba 10 päeva pärast Austraaliasse, siis mõtlesin osad oma riided müüki panna, mis ilmselt siin Eestis seisma jäävad. Kas te oleksite sellisest müügist ise huvitatud? Mõtlen veel, kas avaldan need blogis, instas või hoopis mõnel müügiplatvormil nagu on Yaga ja Basaar. Aidake mul otsustada ja jagage mõtteid, kas tasuks teha! 


I AM WEARING: 

SWEATER - River Island     PANTS - Asos     SNEAKERS - Fila / Kristel's shoes actually :)     HAT - an old one from Zara


No comments:

Post a Comment